четвер, 9 березня 2017 р.

Населення с.Морозів в контексті демографічних процесів Розгонюк Катя 2014


НАСЕЛЕННЯ С. МОРОЗІВ У КОНТЕКСТІ
ДЕМОГРАФІЧНИХ ПРОЦЕСІВ В УКРАЇНІ
1972-2012 РОКИ.
Виконала:
Розгонюк Катерина Вікторівна,
учениця 9 класу
Морозівської ЗОШ І-ІІІ ст.

Науковий керівник:
Дацко Алла Іванівна,
вчитель  географії

Морозівської ЗОШ І-ІІІ ст.








Морозів під час Великої Вітчизняної війни

Вступ
У червні 2011 р. учні 10 класу Морозівської загальноосвітньої школи, під час відпочинку у пришкільному оздоровчому таборі проходили практику дещо незвичним способом. Після поглибленого вивчення історії за шкільною партою учні продовжили її пізнавати із уст своїх односельців. Підлітки відвідали тих жителів Морозова, чиї дитинство та юність  припали на роки Великої Вітчизняної війни, щоб записати їхні спогади про життя села у той період. Це спілкування стало для них цінним досвідом. Це вже була не історія, записана сухими рядками шкільного підручника. Вона оживала перед очима хлопців і дівчат у людських долях, у житті, наповненому тривогами і нестатками, страхом і надією, а найбільше – важкою щоденною працею із ранніх років. Зібрані і записані спогади і лягли в основу цієї роботи.
Все менше залишається з нами тих, хто міг би розповісти про історію нашого рідного села у воєнні роки. Усвідомлюючи, що у похилих роках пам'ять людину може підводити, ми прагнули досягнути якомога більшої достовірності викладеного матеріалу, звіряючи часом суперечливі свідчення різних людей. Також намагались об’єктивно зобразити події, не прикрашаючи їх та не замовчуючи неприємних епізодів.

Ми вдячні всім, хто відгукнувся на наші прохання і часто із сльозами на очах переповідав нам те, що зберегла його пам'ять про ті далекі тривожні роки.

Стан водних ресурсів на території і в околицях села Морозів



Актуальність роботи полягає в тому, що за останні десятиліття в світі різко зменшились запаси питної води і кожен другий мешканець Землі відчуває нестачу або використовує неякісну питну воду. В даному контексті Подільський регіон набуває важливого значення, як територія багата не тільки прісними, а й мінеральними джерелами
Мета роботи полягає у спробі висвітлення сучасного стану водних ресурсів на території та в околицях села Морозів, як важливого аспекту господарської діяльності людини, а також у вироблені комплексу заходів пов’язаних з покращенням якості питної води.

КОНРАД АДЕНАУЕР: ПОЛІТИЧНИЙ ПОРТРЕТ

КОНРАД АДЕНАУЕР: ПОЛІТИЧНИЙ ПОРТРЕТ



Роботу виконав:
Морозівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів 

Науковий керівник:
Дацко Алла Іванівна,
вчитель історії Морозівської загальноосвітньої школи
І-ІІІ ступенів



Історія Морозівської школи

                                    Історія морозівської школи

     Школа назавжди залишається в пам’яті кожної людини. Тут проходять дитячі роки, формується особистість і характер, тут ми вивчаємо основи наук,  вчимось жити серед людей.  Історія школи – це частина історії нашого села.
         Вперше школа у с.Морозові з’явилась у 1883 р. Це була церковно-приходська школа.. Тут місцевий священник навчав дітей Закону Божому, а учитель на прізвище Андроняк – письму, читанню та арифметиці. До її відкриття у селі було лише 5 чоловік письменних.  Церковно-приходська школа проіснувала в Морозові до 1917 року. У музеї школи зберігаються підручники і посібники, за якими навчалися учні у цій школі.
З 1917 до 1931рр. діяла чотирикласна початкова школа. У ній навчалися учні різного віку, від 8 до 16 років і навіть старші, причому в одному класі могли вчитись діти досить різного віку. Вчитель Піснячевський Олексій Лукич організував перший у селі драматичний гурток.
З 1931 до 1950 рр. Морозівська школа була  семирічною. У вдячній памяті учнів того часу залишились вчителі Мокрицький Дмитро Полікарпович, сім’я педагогів Семена Павловича та Юлії Павлівни Романюків. У важкі роки війни школа продовжувала працювати незважаючи на нестачу підручників та учнівського приладдя. Семен Павлович з 1945 до 1952 року працював директором Морозівської школи.
В 1952 році учні випускного сьомого класу  вперше одержали можливість  продовжувати навчання в рідному селі –  Морозівська школа стала середньою. У старші класи ходили  учні з навколишніх сіл: Гамарні, Малого Олександрова, Джурджівки,  Малої Кужелівки, Майдану Морозівського, Слобідки Малієвецької. У зв’язку з великою кількістю учнів старших класів існували паралельні класи з 8-го по 10-й.  В 1955 році відбувся перший випуск  учнів Морозівської середньої школи. З 1952 до 1962 рр. школу очолювали директори Бабійчук Василь Йосипович, Коцемир  Олексій Станіславович, Лісовський Олександр.
До 1977 року на Гуті Морозівській працювала 8-річна школа. Директором школи був Антонюк Никифор Пантелеймонович, якого згадують як мудрого керівника та добру людину. Вздовж дороги, що веде від Гути до Морозова ростуть яблуні «папірки», які радують сельчан запашними плодами. Посадили і доглядали молоді деревця учні гутнянської школи. У 1977 р., коли у школі було 57 учнів, школу на Гуті було закрито, а її учні перейшли навчатись у морозівську школу.
Це були роки, коли в селі було багато молоді і школа жила повнокровним життям. Держава великої уваги надавала вихованню дітей і молоді у комуністичному дусі. У першому класі учнів приймали у жовтенята та чіпляли значок – червону зірочку з портретом Леніна у центрі. У четвертому класі учнів приймали  у піонери. Піонери носили червоний галстук і піонерський значок. У 14 років учнів приймали у комсомол (комуністичний союз молоді) . Комсомольці теж мали свій значок.
Урочисто відзначали свята, про які сучасні учні небагато знають: свято Жовтневої революції (7 листопада), день народження Леніна (22 квітня). Щороку 22 квітня учні Морозівської школи організовано ішли до с. Гута Морозівська, де біля будинку культури і дотепер стоїть погруддя Леніна. Там вони проводили святкову лінійку і покладали квіти до пам’ятника Леніну. До дня Жовтневої революції учні готували святковий концерт, який проводили у сільському клубі. Певно одним з найцікавіших для дітей було свято Дня народження піонерської організації (19 травня). Увечері цього дня, після заходу сонця учні запалювали велике багаття у формі п’ятикутної зірки і співали піонерських пісень. Як правило, це відбувалось на стадіоні. У той же час участь учнів у релігійних святах була під забороною.
В 1962 р. директором школи став Яворський Іван Францович. Це був Педагог з великої літери, який повністю присвятив своє життя школі і дітям. У 70-х роках під його керівництвом школу було реконструйовано, добудовано 8 класних кімнат до приміщення центрального корпусу, а також введено в дію корпус початкових класів, актовий і спортивний зали. На високому рівні проходила навчально-виховна робота закладу. У школі працював драматичний гурток, у якому брали участь учні починаючи навіть із 5- го класу. Керувала ним учителька української мови та літератури Бучківська Олена Леонтіївна. Активно велась робота і інших гуртків: хорового, танцювального, туристичного, юних слідопитів.  Кожного суботнього вечора (навчальний тиждень був шестиденним) проводився цікавий захід: вистави, що їх готували учні , шкільні вогники, КВНи, диспути про дружбу, вибір професії тощо.
Щороку урочисто відзначались Шевченківські дні. У сільському клубі учні і вчителі показували концерт, декламували вірші, виступав шкільний хор, диригентом якого теж була Олена Леонтіївна. Велике приміщення клубу ледь вміщало усіх глядачів.          
Активну участь у художній самодіяльності брали не лише учні а й вчительський колектив. Щомісяця вони готували концерти та вистави, які показували не лише в Морозові а і у навколишніх селах. У селі працювала радіоточка, по якій вчителі читали морозівчанам лекції з різних тем. Учителька Клембовська Владислава Іванівна працювала додатково лектором і перемогла у Всеукраїнському конкурсі лекторів.
У позаурочний час учні ходили у туристичні походи. Їх возили на екскурсії на різноманітні підприємства. Так вони побували у Чернівцях на ткацькій та пуховій фабриках, у Хмельницькому на аеродромі та меблевій фабриці, на плодоконсервному заводі та елеваторі. П Учнівська форма (у наш час  її одягають учні 11 класу на перше вересня та останній дзвоник ) на той час була обов’язковою. Щотижня учні випускали шкільну стінгазету у якій на основі дописів від кожного класу висвітлювались події шкільного життя. Згадують добрим словом учительку Корчову Тамару Миколаївну, яка виховувала у учнях порядність, людяність, доброту. Була організована тимурівська робота, коли учні ходили допомагати самотнім літнім людям.

Освіта на Поділлі в кінці ХІХ – на початку ХХ ст.

                              

   Виконала: учениця 11 класу
                                                      Морозівської зош І-ІІІ ст.
                                 Михайлова Альона Василівна 
                     
                 Науковий керівник: вчитель історії
Дацко Алла Іванівна.



«Стан початкової і середньої освіти в Україні в1900-1916 рр.»


Дослідження Михайлової А.В., Морозів Наукова робота 


              Скачати

РОЗВИТОК КРИТИЧНОГО МИСЛЕННЯ НА УРОКАХ ІСТОРІЇ

 РОЗВИТОК КРИТИЧНОГО МИСЛЕННЯ НА УРОКАХ ІСТОРІЇ

        Місце держави у світовій спільноті знаходяться у прямій залежності від здатності її народу творити історію, вчитися на помилках минулих поколінь Важко переоцінити значення вивчення історії. Давні греки називали її «вчителькою життя». Вона допомагає нам зрозуміти хто ми є. Проте ж самі історики сумно іронізують що історія вчить тому, що вона нічому не вчить. У цьому є доля правди, але лише доля, бо ті, хто її вчать, все таки роблять висновки з тих численних трагічних сторінок,  які пережило людство.
         На жаль у  ХХ столітті, за висловом Й.Хейзінга «історія стала знаряддям брехні на рівні державної політики». Старше покоління українців пережило це на власному досвіді. Проте намагання маніпулювати суспільною свідомістю шляхом власного  трактування історії не припиняються і досі. Спекуляції на темах, які неоднозначно сприймаються у різних регіонах України, прихильниками різних політичних сил (Переяславська угода, Голодомор, ОУН-УПА, українсько-польські конфлікти) сприяють розбрату,  перешкоджають демократичній консолідації українського суспільства.  Людина, яка не знає історії свого народу та не вміє критично мислити стає беззахисною проти таких спекуляцій. Завданням вчителя історії є сприяти формуванню учнів як майбутніх громадян України, які знають історію своєї країни, здатні мислити самостійно, приймати власні рішення і не бути об‘єктом маніпуляцій з боку різних політичних сил.            
        В.Сухомлинський говорив, що школа має бути не коморою знань, а середовищем думки. Тоді предмет, що його викладає вчитель, стає не кінцевою метою його діяльності, а засобом розвитку дитини. Вивчення історії включає набагато більше, ніж пасивне засвоєння фактів, дат, імен, подій. Історія є процесом мислення, що спирається на свідчення минулих років. При правильному викладанні історія розвиває уміння аналізу та оцінки.

ТЕСТИ. "жданівщина"

КУЛЬТУРА В УКРАЇНІ В ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ 1940 – НА ПОЧАТКУ 1950-Х РОКІВ
ТЕСТИ
1.       Який з цих документів ілюструє «лисенківщину»?
А     «Коли ми показуємо визначного діяча минулого, святкуємо ювілеї, повязані з його іменем, завжди необхідно наголошувати на звязку минулого з сьогоденням, вказувати на роль партії і тов. Сталіна…»
Б     «Редакція «Вітчизни»  не поставила в центрі своєї уваги висвітлення в журналі провідних тем сучасності і насамперед – перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні і героїчної боротьби радянських людей за виконання сталінської пятирічки…»
В     «На Україні завдання наукової розробки історії українського народу покладено на Інститут історії України Академії наук УРСР. Проте… Інститут не розробив і не видав науково витриманої, марксиситсько-ленінської історії України…»
Г    «Особи, які відстоюють принципи формальної генетики, неспроможні зрозуміти геніальної вказівки Леніна про те, що «пізнання людини не є … пряма лінія, а крива лінія…»

2.       Компанія боротьби з космополітизмом, що мала місце у повоєнні роки носила яскраво виражений
А   антиукраїнський характер                       Б   антисемітський характер
В    антиамериканський характер                Г    антицерковний характер
      
3.       За що партійним керівництвом УРСР було засуджено оперу К. Данькевича «Богдан Хмельницький»?
А  «Вона недостатньо показувала прогресивну роль в житті українського народу російського царя та бояр»
Б    «Перебільшена роль Московського царства у визвольній боротьбі українського народу»
В    «При написанні лібрето опери були знехтувані історичні факти»
Г     «Перебільшена роль Б. Хмельницького у Національно-визвольній війні українського народу середини 17 ст. »  

4.       Який літературний твір було оголошено «ідейно  порочним»?
А  роман «Прапороносці» Олеся Гончара
Б   вірш «Любіть Україну»  Володимира Сосюри
В   повість «Київські оповідання»  Юрія Яновського
Г   роман «Велика рідня» Михайла Стельмаха
1. Встановіть відповідність між галуззю культури та українськими діячами
А. Гнат Юра, Амвросій Бучма, Юрій Шумський
Б. Костянтин Данькевич, Борис Лятошинський, Платон Майборода.
В. Олесь Гончар, Максим Рильський, Юрій Яновський
Г. Сергій Бондарчук, Наталя Ужвій
1. Музика
2. Література.
3. Театр
4. Кіно

2. Встановіть відповідність між термінами та їх визначенням
А. «Буржуазний націоналізм»
Б. «Ждановщина».
В. «Лисенківщина»
Г.  «Космополітизм»
1.       Ідеологічна політика СРСР, повязана з іменем секретаря ЦК ВКП (б) з питань ідеології, що спрямовувалась на посилення владного контролю над інтелектуальним життям республіки.
2.       Ідеологія світового громадянства, що заперчує право націй на самовизначення, сповідує байдуже ставлення до свого народу.
3.       Період у біологічній науці і практиці, під час якого піддавались переслідуванню вчені-генетики та їх дослідження.
4.       Традиційний термін комуністичної системи, що стосувався національно свідомих представників радянських республік.

ЛІНІЙКА ПАМЯТІ ГЕРОЇВ КРУТ


ШКІЛЬНА ЛІНІЙКА
29 СІЧНЯ – ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ГЕРОЇВ КРУТ

Мета: Допомогти учням зрозуміти сенс людського життя. Виховувати інтерес та повагу до свого історичного минулого, в дусі національної самосвідомості, гідності та честі, патріотизму та гордості за свій народ.


ТК СТАТЕВО-ВІКОВИЙ СКЛАД

ТКІ БЛОКУ З ГЕОГРАФІЇ У 8 КЛАСІ
Тема. Статево-віковий склад населення. Демографічна ситуація. Розміщення населення на земній кулі та в Україні. Практична робота12  (П) «Аналіз статевовікових пірамід України та окремих країн світу»


Мета. Сформувати уявлення про статево-вікову структуру населення України та деяких країн світу, охарактеризувати чинники, що на неї впливають, розкрити поняття «старіння нації»; навчити аналізувати статево-вікові піраміди як джерело інформації про демографічну ситуацію в країні; навчити визначати регіони з різною густотою населення за тематичними картами. 
Скачати повністю

ТК ГЛАСНІСТЬ 11

ТКІ-б З ІСТОРІЇ УКРАЇНИ В 11 КЛАСІ
Тема. Політичні реформи і зростання соціальної та національної активності українського суспільства наприкінці 80-х рр. ХХ ст.
Мета уроку:
1.Ознайомити учнів з:
- впливом на зрушення у політичному житті України політики «гласності» та лібералізації, що були оголошені керівництвом ЦК КПРС на чолі з М.С. Горбачовим;
- причинами та наслідками пожвавлення громадської активності, розгортанням масового національно-демократичного руху, його формами та вимогами;
- початком формування багатопартійної системи.
2. Сприяти розвитку уваги, пам’яті, оволодінню учнями операціями розумової діяльності (аналіз, синтез, систематизація, класифікація, узагальнення).

3. Допомогти учням зрозуміти, що історична подія є показником рівня розвитку суспільства та людини; ознайомити вихованців із засобами взаємовідносин держави та громадян; сприяти засвоєнню позитивного досвіду будівництва демократичної держави, громадянського суспільства.

ТК КІЛЬКІСТЬ НАСЕЛЕННЯ

ТКІ-БЛОКУ З ГЕОГРАФІЇ У 8 КЛАСІ
Тема. Кількість  населення в світі та Україні. Механічний рух населення. Практична робота11 «Обчислення показників природного та механічного руху населення в різних регіонах України»


Мета. ввести поняття «густота населення», «природний рух», «міграції», «еміграції», «імміграції», «сальдо міграції»;сформувати уявлення про чинники, що впливають на природний рух населення і міграції; розвивати вміння і навички систематизувати вивчений матеріал у вигляді таблиці, розвивати логічне та абстрактне мислення; формувати вміння і навички роботи зі статистичним матеріалом, картами; виховувати свідомого громадянина України, відповідального за свою країну.

ТК ПРАВО НА ВЛАСНІСТЬ

ТКІ-б З ПРАВОЗНАВСТВА В 9 КЛАСІ
Тема. Що таке право власності. Як людина стає власником. Як реалізувати право власності.

Мета. дати уявлення про юридичний зміст права власності, характеризувати  форми  власності,  права  володіння,  користування, розпорядження  майном,  формувати навички аналізу правових ситуацій з точки зору цивільного права, можливості участі в цивільно-правових відносинах; виховувати почуття відповідальності за свої рішення в цивільно-правових відносинах.

Технологічні картка з Історії України 11 клас

ТКІ-б З  ІСТОРІЇ    УКРАЇНИ   В   11  КЛАСІ
Тема. РОЗВИТОК  КУЛЬТУРИ  УКРАЇНИ  В  ПОВОЄННІ  РОКИ (ДРУГА ПОЛОВИНА  1940-Х  --  ПОЧАТОК  1950-Х РР.)

Мета. Схарактеризувати розвиток культури України в повоєнний час. Наголосити на : процесі ідеологічного наступу на українську культуру («ждановщина»). Показа­ти здобутки української культури в цей період. Формувати в учнів інтерес до культурних надбань українського народу. Виховувати високі моральні якості на кращих зразках національної культури. Виховувати учнів у дусі патріотизму, на­ціональної свідомості та гідності.
                 Скачати

ПІЗНАВАЛЬНА ГРА

МАНДРУЄМ УКРАЇНОЮ,  МАНДРУЄМ РІДНИМ КРАЄМ
ПІЗНАВАЛЬНА ГРА
для учнів 8 -9 класів
Мета: поглибити знання учнів з фізичної географії України; розвивати навички роботи з фізичною картою, розширити науковий світогляд; виховувати інтерес до вивчення географії України; залучити дітей до роботи з додатковою літературою.